WYSTAWA W GALERII "A"

MONIKA GABRIELA WAMSIEDL-GOŁĘBIOWSKA
Urodzona w 1954 r. w Krakowie w rodzinie wojskowej (obydwaj dziadkowie byli oficerami – legionistami wojsk Marszałka Piłsudskiego), której tradycje oraz szacunek dla historii kształtowały jej osobowość i zamiłowania. Z wykształcenia jest architektem, absolwentką Politechniki Krakowskiej, która swoją specjalizację zawodową ulokowała – z umiłowania piętna czasu – w zabytkach zdobywając wiedzę i uprawnienia w krakowskiej Pracowni Konserwacji Zabytków.
Kraków więc, jego niepowtarzalny historyczny klimat wszechobecnej, zabytkowej architektury z wciąż na nowo odkrywanymi urokami – kształtował i nadal kształtuje jej wrażliwość plastyczną i stał się inspiracją do malowania jego widoków. Tych znanych i nieznanych – wciąż zaskakujących pięknem formy i kompozycji.
Ale zabytki to nie tylko Kraków – to przydrożne kapliczki polskich wsi, to stare budynki miasteczek, ruiny zamków i wiele innych – wciąż nieodkrytych, czy niedocenionych cudów architektonicznego rzemiosła. Grafika Gabrieli Gołębiowskiej – malowana piórkiem i sepią – pokazująca widoki polskich zabytków – tych wielkich i małych – ocala od zapomnienia o ich istnieniu.



JAN GOŁĘBIOWSKI
urodził się w 1952 w Krakowie. Widoczne od dziecka plastyczne zdolności zapewne dziedziczy po swoim pradziadku rzeźbiarzu i malarzu Władysławie Rowińskim. Pierwsze korekty swoich rysunków uzyskuje w 1960 roku od Karola Kossaka (kuzyna Wojciecha Kossaka) w na spotkaniu u swojego wuja „koniarza” Mieczysława Skucińskiego.
Duży wpływ na jego wrażliwość maja wielokrotne wakacje na wsi u jego dziadka Franciszka, które daja mu możliwość obcowania z końmi i pejzażem wsi. Dwa światy: Starego Krakowa i malej wioski Grodzonowice (nieopodal historycznego Stradowa) wyznaczają formy krajobrazu najbliższe, budując im ponderabilia jego wrażliwości.
Uczęszczając do liceum często bywa w pracowni malarskiej Władysława Borowickiego. Tu we wszechobecnym zapachu terpentyny, ogląda obrazy koni, pejzaże, słuchając opowiadań o Wojciechu Kossaku w którego pracowni artysta pracował. Jan Gołębiowski w latach 70-tych ub. stulecia studiuje architekturę na Politechnice Krakowskiej, której jest absolwentem. Tam rysunku i malarstwa uczy go niezapomniana prof. Krystyna Wróblewska wraz z zespołem . Krakowskie muzea dają zaś możliwość studiowania malarstwa:Michałowskiego, Wyczółkowskiego, Stanisławskiego, Wyspiańskiego i wielu innych znakomitości. W swoim malarstwie hołduje takim wartościom jak: kontrast, rytm, niedomówienie, walentna wartość niejasności, szlachetność rysunku, harmonijny zestrój barwny.

Wystawy:
1993 - wystawa rysunku i malarstwa w galerii ”Eden” w krakowskiej AGH
2003 - udział w wystawie i aukcji ”współczesna sztuka polska” w Nowym Jorku
2003 - wystawa malarstwa w pałacu w Paszkówce
2003 - wystawa malarstwa w galerii „Arti Do Tuum” w Krakowie
2004 - wystawa malarstwa na Zamku w Niepołomicach
2004 - wystawa malarstwa w Centrum Kultury w Busku Zdroju

<< powrot